Sevgiyi “Ören” Ağabeyin Ardından

SAVAŞ AY / SABAH

Eski bir TGRT çalışanıyım mâlum. 1999’dan başlayarak, müthiş bir atak geliştiren, yaptığı transferler, programlar, diziler ve tekmil yeniliklerle reyting devlerine kafa tutmayı başarmış bir kanaldı TGRT. İşte o değişim ve yükseliş günlerinde ben de ekibimle birlikte kadroya katılıp A Takımı’nı taşımıştım oraya. “Acaba yayınlara karışır, ayar vermeye, sansüre, yönlendirmeye çalışır mı” endişemiz 2-3 haftada yok olmuştu.

“Güleç oluşunun kaynağı olup biteni hafife almaktan değil, fıtratına sinmiş bilgeliğiydi.”

Güle güle git demenin manasız kalacağı bir ebediyet yolcusu Enver Ören. Ömrünü “güle güle” yaşamış bir insan olarak kazındı hafızama. Gülümsemeyi terk etmiş bir yüzle gördüğüm anı bulamadım. Dahası; güleç oluşunun kaynağı “olup biteni” hafife almaktan değil, fıtratına sinmiş bilgeliğiydi.
orhangencebay

Makul ve mantıklı her öneriye sıcak yaklaşan, destek veren, kibirsiz, mütevazı tavırlarla katkılar yapan biriydi. Ona “işadamı, patron, bey”den çok “Abi” tanımlamasının yakışmasının sırrı da buydu işte.

Holding binasındaki odasında zaman zaman yaptığı gibi çoğu sanatçı olan dostlarını davet ettiği bir gündü. Orhan Gencebay ile ben ilk gelen olmuştuk ve diğer konukları beklemekteydik. Bir ara söz Enver Abi’nin sağlığına geldi. Biliyorduk ki 1990’da ABD’de yapılan operasyonla kız kardeşinden alınan böbrek kendisine nakledilen Enver Ören’e, 2006’da ikinci böbrek nakli gerçekleştirilmişti. Çektiği acıyı sıkıntıyı asla ele vermeyen alışılmış güler yüzüyle yanıtladı Orhan Baba’yı.

Çok şükür iyiyim Orhan kardeşim. Garip gurebanın, fakir fukaranın hizmetinde oldukça Allah da kuluna güç veriyor.
Orhan Baba bu sözlerine karşılık verdi hemen: Enver Abi. Çevremde bir çok insan fakir babası oluşun, yardım çırpınışların için sana duacı.
– Eksik olmasınlar.

– Diyorlar ki: “Bu Enver kuluna sanki çift yürek vermiş Yaradan. İkisine de iyilik doldurup vermiş hem”. Orhan Baba lafını bitirince o çok bilindik kahkahasını atan Enver Abi hazır cevaplığı ve mizahçı yeteneğini konuşturdu hemen:
Yaradan’a mahcubum vallahi Orhan kardeşim. Çift yürek değil ama herkes gibi bana da çift böbrek verdi. Koruyamadım maalesef. Bana yardım edip böbreklerini verenlerden biri kardeşim biri sadece bir hayırsever. Bu ne demek? Yedi kat el gibi görünenle, öz kardeşin sana aynı değerde yardım edebilir demek. Öyleyse biz de imkânlarımızı öz kardeşimle paylaşır gibi paylaşacağız herkesle.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s