TGRT filmleri millî sinemaya öncü oldu

RESUL İZMİRLİ: “Yönetim Kurulu Başkanımız Enver Ören Bey, bize sesli kasetlerden 90 tane film istiyorum” dedi. Kurdoğlu ve Bişr-i Hafi filmleri ile biz bu işe başladık.

TGRT’nin kuruluşunda aktif görev alan İhlas Görüntülü Sesli Yayınlar Genel Müdürü Resul İzmirli, kıymetli büyüğümüz Enver Ören’in direktifleriyle çekilen TGRT filmlerinde hedefin kendi kültürümüzün güzelliklerini meydana çıkarmak olduğunu söyledi. Resul İzmirli, Altınoluk dergisinin kendisi ile yaptığı bir mülakatta sorduğu, “Yayın muhtevanızın genel çerçevesi hakkında neler söylersiniz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

Biliyorsunuz İhlas Holding’ in ses kasetleri vardı ve Türkiye Gazetesi’yle birlikte promosyon olarak veriyorduk. Bu kasetlerin sayısı yüzü geçmişti. Kasetler çıktıkça biz piyasayı takip ediyorduk. Kasetler halk arasında oldukça kabul gördü. Yönetim Kurulu Başkanımız Enver Ören Bey, kabul gören sesli kasetlerimiz için bize ‘bu sesli kasetlerden 3 ay içinde sizden 90 tane görüntülü kaset yani film istiyorum” dedi. Matematiksel olarak bunu başarmak mümkün değil gibi göründü ama bize yabancı olan bu alana girdik Kurdoğlu ve Bişr-i Hafi filmleri île biz bu işi yapabiliriz dedik. Televizyonun gelmesiyle Türk Sineması diğer ülkelere göre daha fazla durgunluk dönemine girdi. Yeşilçamdaki üstü tozlanmış, paslanmış birikimlerle münasebetler kurduk.kaset

Onlar yeni bir firma olarak bizi tanımıyorlardı, biz de onları tanımıyorduk. O piyasanın içine girince orda altın gibi insanlar, kalpler bulunduğunu gördük. Bizim ölçülerimize uymayan filmler çeviren arkadaşlar çok. Onlara buyrun biz de böyle filmler çevirmek istiyoruz dedik. 20 tane ekip kurduk. Kış şartlarına rağmen bir filmin ortaya gelmesi için gerekli olan idari, teknik, sanat personeli hakikaten canla başla çalıştılar. Bu doksan filmin üzerinde 1993 damgası vardır. Belki bu rekorlar kitabına girecek bir hadisedir. Bu vesileyle Yeşilçam piyasasıyla da kaynaştık Hatta çoğu oyuncu demiştir ki “biz değerli din alimlerimizin, evliyaların hayatını canlandırıyoruz. Sanki o alimlerde bizimle birlikteydiler.”

>> TARİHİMİZDEN ALTIN SAYFALAR
TGRT’nin çektiği Kurdoğlu filminde, Venediklilere esir düşen Turgut Reis’i kurtarma mücadelesi, Issız Kule/Habbabe Hatun filminde, İran’da Mecusi Kahtaran emirinin kızının Müslüman oluşu anlatılıyor. Gürbüz Azak’ın Deli Balta’sı ise Tek Başına Bir Ordu…

26 Şubat 2013 Salı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s