Enver Ören, ‘‘Avrasya Zirvesi’’nin mimarıydı

“1998 yılında düzenlenen ‘Türk Devletleri 1. Ekonomi Zirvesi’nin masraflarını Enver Ören karşıladı. Daha sonra ‘Avrasya Ekonomi Zirvesi’ adını alan bu büyük kuruluşun 16. yılını idrak ediyoruz.”

MARMARA GRUBU VAKFI BAŞKANI AKKAN SUVER
Gerçekten de bir gönül adamı olan Enver Ören’i, 1970’li yıllarda Gökhan Evliyaoğlu’nun, daha sonra “Türkiye” adını alacak Hakikat Gazetesi’ni satın aldığı günlerde tanıdım. Tanışıklığımızın mimarı rahmetli Mehmet Emin Alpkan’dı. Gene dostum merhum Ömer Öztürkmen de Enver Ören’le aramda köprü kurmuştu. Yıllar içinde dostluğumuz pekişti.

1998 yılında tertiplediğimiz ve bir yıl sonra “Avrasya Ekonomi Zirvesi” adını alacak olan Türk Devletleri 1. Ekonomi Zirvesi’nde Enver Ören konuşmacıydı. Türklerin girişimciliği konusunda sunduğu tebliğ ile çalışmamıza büyük bir katkıda bulunan Enver Ören, sponsorluğunu da esirgememişti. Bugün on altıncı yılını idrak ettiğimiz Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin, Türkiye gazetesi ve TGRT’de yansıtılmasında Enver Ören’in itinalı ve özenli ilgisi hiç kesilmemiş, aksine artarak sürmüştü. Alparslan Türkeş’in vefatında ise TGRT’de yaklaşık sekiz saat süren bir yayın yapmama imkân sağlayan gene Enver Ören’di.

Türkiye Gazetesi’nde o dönem Marmara Grubu Vakfı etkinliklerine verilen yüksek değer ölçüleri de O’nun eseriydi. Emaneti yüklenen Ahmet Mücahid Ören, aynı sorumluluğu artan bir çizgiyle devam ettirmektedir.
Yıllar rüzgar gibi geçti. Geride kalan seneler içinde Enver Ören bir başarı örneği olarak İhlas Holding’i, deyimi gerekirse öncü bir kuruluş kıldı. Büyük, büyük olduğu kadar önemli işleri gerçekleştiren Enver Ören, uzun yıllar Türk ekonomisinde bir kilometre taşı oldu.

Basın dünyasında, iş dünyasında verimli ve o oranda yenilikçi düşüncesiyle temayüz ederek öne çıkan ve çizgisinde kırık olmadan dünden bugüne intikal eden Enver Ören’e rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Nur içinde yatsın.03.07.2013abi

 

ZİRVEDE TEBLİĞ SUNDU
Enver Ören, 1998 yılında Marmara Grubu Vakfı’nca tertiplenen Türk Devletleri 1. Ekonomi Zirvesi’nde (daha sonra Avrasya Ekonomi Zirvesi adını aldı), “Türklerin Girişimciliği” konulu tebliğini sunarken.03.07.2013abi1
1980’LERDE ÜLKÜCÜ HAREKETİN YAYIN ORGANIYDI
“Yeni Düşünce” dergisini hiç para almadan bastı

Akkan?Suver: Enver Ören’e, dergi basımı ile ilgili borcumu sorduğumda, gülerek öyle bir alacağının bulunmadığını belirtti.

Akkan Suver, anlatıyor: 12 Eylül 1980 sonrasında haftalık Yeni Düşünce Dergisi’ni yayın hayatına soktuğumda, Enver Ören’in emsalsiz desteğiyle karşılaştım. Enver Ören, matbaasını ve arşivini bana açmıştı. Oysa o günlerde gayri resmi olarak sözcülüğünü yaptığım Alparslan Türkeş ve topyekûn MHP hapishanedeydi. Dışarıda ülkücü hareketi, deyim yerindeyse tek başıma temsil ediyordum. Dost sandığım nice insan benden kaçınırken, Enver Ören dostluğunu esirgemedi ve beni desteklemeyi sürdürdü.

Yeni Düşünce’nin zor günlerini benimle birlikte omuzlayanlar arasında olan Enver Ören’i, dergiyi devir etmeden önce ziyaret ettiğimde, kendilerine olan borçlarımı sorduğumda, gülerek öyle bir alacağının bulunmadığını belirtmiş ve büyük bir tevazu içinde, yaptıklarımı övmüştü.

Cuma günleri namazdan sonra Enver Ağabey ile birlikte Türkiye Gazetesi’ne gider, öğle yemeğimizi arkadaşlarla birlikte yerdik. O yemeklerde bulunanların çoğu Hakkın rahmetine kavuştular.03.07.2013abi2

 

AZERBAYCAN’DA TEMSİLCİLİK AÇILIŞI
1997 yılında, TGRT ve İHA’nın Azerbaycan Temsilciliği açılış merasimini teşrif eden Enver Ağabey ile bir röportaj yaptığını belirten Kemal Demircioğlu, “Sadece Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri değil, Orta Doğu ve Afrika da büyük bir ağabeyini kaybetti” diyor.

hoşsada
Hazırlayan: Sefa KOYUNCU
hossada@tg.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s